מתוך הסרט התעודי "לטעות זה אנושי" (כאן 11)
פרופ' אמתי זיו, מייסד ומנהל מסר, המרכז הארצי לסימולציה רפואית, מרצה בפני משתתפי קורס לבטיחות הטיפול וניהול סיכונים ברפואה ומדבר על הטעות הרפואית כגורם המוות השלישי בעולם.

לטעות זה אנושי | סרט תיעודי, 52 דקות, ישראל 2018 | מערכת כאן 

בכל שנה כ-8000 איש מתים מטעות רפואית במדינת ישראל (על פי הערכות). פנדמיית הטעויות, נכון למחקרים שפורסמו בשנת 2016 היא גורם המוות השלישי בעולם, אחרי סרטן ומחלות לב. טייס קרב לשעבר בחיל האוויר מיישם בעולם הרפואה את מודל ההכשרה והאימון של הטייסים – הסימולציה. מקים את מרכז סימולציה רפואית ישראלי, מסר, שהופך למודל בינלאומי ייחודי. מקום בטוח לטעות בו בלי להזיק לחולים אמתיים. מצלמות הסרט מקבלות גישה בלעדית ובלתי אמצעית למקום שבו רופאים נדרשים לטעות ולתהות; לתחקר, להפנים, לצמוח מהטעות ולהפוך מקצועיים ואנושיים יותר. הסרט התיעודי "לטעות זה אנושי" חושף לראשונה את הפן האנושי, החולשות ואף הפחדים המסתתרים מאחורי החלוק הלבן. להמשך קריאה באתר של מערכת כאן

תודה לצוות מסר ממלר"ד בי"ח זיו
סדנת טראומה לפלשתינאים
סדנת טראומה לפלשתינאים

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/5

סדנת טראומה לפלשתינאים 

במהלך חודש דצמבר 2017, התאמנו במסר רופאים מעזה בסדנה, שעסקה בעקרונות הטיפול בנפגעי טראומה, במטרה לשפר את יכולות הטיפול שלהם בנפגעים בבית החולים.

 

אימון זה מהווה הזדמנות לקדם את המטרה המשותפת של הצלת חיים והינו יוזמה של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, מסר המרכז הארצי לסימולציה רפואית, ושל רופאים לזכויות אדם. לקריאה על סדנת טראומה, אנא הקליקו

דרושים במסר

במהלך השנה אנו מחפשים לאגף הסימולאטורים המתקדמים שלנו, מדריכי סימולציה רפואית בעלי ניסיון קליני כפרמדיק או חובש לתפעול לוגיסטי של הפרויקטים השוטפים ולתפעול הציוד הטכנולוגי. 

למתעניינים בתפקיד כזה אנו ממליצים לעקוב אחר הפייסבוק שלנו.

 

 

העבודה, תורמת לקידום איכויות הטיפול הרפואי, ומאפשרת הכרות מעמיקה עם עולם הרפואה וכן רכישת ידע וניסיון במקצועות הבריאות השונים

  • Facebook Social Icon

מסמלצות ושואבות

מתאמנות יקרות, מסר תומך בכן

גם כשאתן מניקות ושואבות 

ובבואכן למסר לסדנה

 מסר מאחל לכל הלקוחות והקולגות

  חג פסח ושמח

ואביב פורח

  ולהטמעת תרבות רפואית, אנושית, אתית, בטוחה

וממוקדת בחולה

פרויקטים בין-לאומיים

סדנת הכשרת סגל מהפיליפינים

TTT - Train the Trainer

בחודש נובמבר 2017 הגיעה למסר, המרכז הארצי לסימולציה רפואית משלחת המונה 6 אנשים ביניהם ראש החוג לסיעוד, 4 מורות לסיעוד ומנהל תפעול המכללה ב- Bacolod City שבפיליפינים.

המשלחת הגיעה למסר להכשרה בת 5 ימים בנושא מתודות הדרכה בסימולציה.

במסגרת ההכשרה נלמדו שיטות הדרכה להוראת מיומנויות סיעוד בסימולציה וכן הובלה ותחקור של סימולציות קליניות וסימולציות בהן הדגש הוא על מיומנויות תקשורת.  

בנוסף, לקחו חברי המשלחת חלק בסדנת כתיבת תרחישים מבוססי סימולציה במהלכה כתבו, הפיקו ותרגלו תרחישים קליניים ותרחישי תקשורת מבוססי שחקנים וסימולטורים מתקדמים. 

הסדנה כללה גם יחידות לימוד הקשורות בפיתוח פרויקט, מדידה והערכה וכן תכנים תאורטיים הרלוונטיים לתחום.

המשתתפים העידו שההכשרה הייתה עבורם מקצועית רצינית ומעניינת והביעו רצון עז להמשך שיתוך פעולה והתלהבות להתחיל ולהטמיע תכנים שלמדו בתכניות הלימוד אותם הם מובילים בסיעוד בארצם.

press to zoom

press to zoom
1/2

סדנת טראומה בילדים, בי"ח שערי צדק | מסר על גלגלים

כיצד נולדה הסדנה 'טראומה בילדים'

להלן סיפור המקרה

 

יום קיץ חם, השעה 12:00 בצהריים, מלר"ד הילדים בביה"ח שערי צדק מתנהל לעת עתה ברוגע ובשלווה. במיון מחכים מספר ילדים עם הוריהם לבדיקה וטיפול.

בטריאז', ילד אחד בתהליך גיבוס בחדר פעולות, ועוד 2 שוכבים ממתינים לתוצאות בדיקות, לכאורה שגרת יום אך מביני עניין יודעים שבמלר"ד היום יכול להתהפך ברגעים ואף בשניות.

 

בפתח המלר"ד מגיעה מונית ממנה יוצאת בבהלה אישה צעירה הלופתת בזרועותיה תינוק בן שנתיים וחצי. המחזה מרחוק מאותת לנו על מקרה לא טוב.

התינוק שמוט, מחוסר הכרה, אפור, בית החזה שלו בקושי מתרומם.

התינוק מוכנס לחדר ההלם, אליו רץ כל הצוות לסיוע. תוך כדי פעולות הצוות, האימא מספרת שעל ילדה נפל בלוק מבטון בעת שיחוק בחצר.

 

על פי האבחון הראשוני הילד סובל מטראומה קשה אך כיוון שהגיע במונית ולא באמבולנס הובא למקום הלא נכון בביה"ח. יחידת הטראומה של ביה"ח נמצאת במלר"ד המבוגרים, שש קומות מתחת. כיוון שבמלר"ד ילדים לא אמורים לטפל בנפגעי טראומה קשה ולמרות שהצוות מצויד בהרבה רצון טוב, הניסיון והידע בתחום זה עבורו הינו מועט.

עם זאת הצוות מספיק מנוסה להבין שהילד לא ישרוד את השינוע ליחידת הטראומה של ביה"ח ולכן חובה להתחיל ולייצבו במלר"ד.

 

סיפור זה שעל כל קשייו ואתגריו הסתיים בטוב, הוליד את סדנת הטראומה בילדים של 'מסר על גלגלים'.

 

על הסדנה

סדנת הטראומה בילדים במלרד"י ילדים נועדה לתת כלים וניסיון לצוות המלר"ד להתאמן ולתהות איך להגיב לאותם 3-4 מקרים בודדים בשנה המגיעים לפתחם בטעות.

הסדנה פותחה במסר וכוללת יום מקדים בו צוות המלר"ד לומד תכנים עיוניים בנושא הטראומה: נהלי ביה"ח בטיפול בטראומה קשה, הכרה והבנת האמצעים העומדים לרשותם בביה"ח לצורך התמודדות עם אירוע דומה לזה.

בשלב הבא מגיע הצוות של 'מסר על גלגלים' למלר"ד הילדים בו מתקיים יום הסימולציה לצוות המלר"ד: רופאים, אחיות, כוח עזר כונני הטראומה של ביה"ח, מחלקת ההדמיה וכל הגורמים המעורבים בטיפול הראשוני בטראומה קשה.

הסימולציה מתקיימת באתר הלקוח, בו האירוע האמתי מתרחש, תוך הפעלת כלל מעטפת ביה"ח לאירוע שכזה ובשימוש האמצעים הקיימים באותו מלר"ד ייעודי.

לאחר קיום תרחישי הסימולציות מתקיים תחקיר מבוסס וידאו בו צוות המלר"ד בסיוע אגף פיתוח ההדרכה של מסר מתחקר את האירוע ומפיק לקחים ותובנות.

 

קיום הסדנה בבית החולים שערי צדק ופרישתה במלר"דים נוספים ברחבי הארץ

במהלך ינואר 2018 ערכנו פיילוט שכלל 2 אימונים בביה"ח שערי צדק ל- 16 רופאים ו-24 אחיות מהמלר"ד.

הפידבק והתובנות שהופקו במהלך האימונים הללו הבהירו לנו עד כמה הסדנה הזו חשובה ומלמדת ולכן הוצעה לכלל מלרד"י הילדים ברחבי הארץ, חלקם כבר בתהליך של הכנות לקראתה.

 

אחד מיתרונות הסדנה במסגרת 'מסר על גלגלים' הינה היכולת שלנו לעשות אדפטציות בתרחיש בהתאם לאמצעים והנהלים השונים של בתי החולים.

 

להמשך קריאה על סדנת טראומה בילדים, ניתן לקרוא אצלנו באתר https://www.msr.org.il/trauma

Happy Passover

לקוחותינו מספרים ומשתפים על החוויה במסר

יום גיבוש למסר בעקבות סיפורו ושיריו

של אריק איינשטיין

 

 

בבוקר לח אך לא בשנת תרל"ח יצאנו לטייל ברחובות תל אביב, בעקבות סיפורו ושיריו של אריק...מוזמנים לצפות ולהאזין תוך כדי לשיריו הענוגים של אריק איינשטיין איינשטיין

ההון האנושי של מסר

בכל גיליון נשתדל לתת מבט אישי על אחד או אחת מעובדי, מדריכי ושחקני מסר חדש או ותיק, על תרומתו למסר ועל תרומת מסר אליו. אמונתנו היא שלולא ההון האנושי שלנו דבר לא היה קורה....

מתוך סדנה לגניקולוגיה ומיילדות לצוות רפואי מ-גאנה
מתנדבת כאומנת בעמותת צער בע"ח
על עובדי מסר! זרקור אישי
מתוך השתתפות תחרות ירי המתקיימת אחת לשנה לארגונים
דנה פייגנסון

דנה פייגנסון

מתאמת פרויקטים באגף מיומנויות תקשורת

ובזמנה החופשי עושה ועושה עוד הרבה דברים...

קבלו הצצה

שמי דנה פייגנסון, הגעתי למסר לפני 7 שנים כמסייעת לתפעול ימי הבחינות המתקיימים כאן במסר במהלך השנה וכן בהגהה עליהן.

בהמשך שני הצדדים ראו כי טוב וגויסתי לאגף חולים מדומים (אוסקי) לקידום מיומנויות תקשורת באמצעות סימולציה עם שחקנים המתפקדים כחולים מדומים בסדנאות תקשורת למתאמנים המגיעים למסר.

תפקידי כמתאמת פרויקטים להיות אחראית על פרויקטים בתחום התקשורת מתוך מגמה שהפרויקט יתנהל על הצד הטוב ביותר החל מהכנת חדר הסימולציה, וידוא לזימון המדריכים והשחקנים המתאימים לפרויקט ועד להפעלת הפרויקט עצמו ביום שנקבע הכולל ליווי המתאמנים לחדרי הסימולציה והקלטת האימון.

דרך הפרויקטים עליהם אני ממונה זכיתי להכיר הרבה אנשים שמעשירים את חיי, בין אם אלו שחקנים, אחיות ורופאים.

בין הפרויקטים המובילים כמו קליטת אחיות, אחראיות משמרת, סטז'רים והחלטות סוף חיים, תפסה בפרט הסדנה של החלטות סוף חיים מקום מיוחד בליבי, שם אני מרגישה שליחות והרתמות לנושא.

 

אני חושבת שהעבודה במסר היא אחד הדברים הטובים שקרו בחיי. זכיתי למשפחה לא ביולוגית שתומכת ברגעים קשים ושמחה איתי ברגעים השמחים.

אני מגיעה לעבודה עם הרבה שמחה ומרגישה חלק מקבוצה איכותית וכשמתאמנים משתפים אותי בתרומה של האימון במסר ובחוויה המיוחדת שעברו, אני מתמלאת גאווה.

 

מעבר לחיים המקצועיים יש בי גם אהבה, חמלה ומסירות רבה לבע"ח. מזה שנים אני מתנדבת בהצלת כלבים החל מהוצאתם ממכלאות לטיולים ועד לשימוש כאומנה עבורם בביתי, כך שהיום יש בביתי כבר 4 כלבות וחתול. 

מדי חודש אוספת סדינים, מגבות ושמיכות ומביאה להסגרים השונים למען הכלבים.

בהזדמנות זו אשמח אם תפנו אלי במייל אם יש לכם כאלה Dana.Feigenson@sheba.health.gov.il.

 

בנוסף לכך אני חלק מנבחרת הירי של שיבא, מתחרה מזה מספר שנים בספורטיאדה של הליגה למקומות עבודה, לשמחתי גם מצליחה להגיע למקומות הראשונים ולהביא גביעים לשיבא ובפרט כנציגת המין הנשי

למעט זאת אני אוהבת מאד לקרוא בעיקר על תקופת מלחמת העולם השנייה וחולמת יום אחד לעשות דוקטורט בתחום.

ביום יום מתענגת על מוסיקה בסגנונות שונים כגון אופרה, ג'אז, קלאסיקה וגם שאנסונים צרפתים.

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom


מתוך סצינת הפתיחה של "לטעות זה אנושי".

מיכל קרני שחקנית מסר משחקת את האחות שהזריקה בשוגג מן המזרק הלא נכון תרופה שבגינה נפטר הילד מדום לב (מבוסס על מקרה אמיתי).

מיכל קרני - שחקנית סימולציה במסר

שמי מיכל קרני ואני שחקנית סימולציה במסר.
התחלתי לעבוד במסר לפני שמונה שנים, מספר שנים לאחר שסיימתי את לימודי המשחק "בבית צבי". האפשרות לשלב את כישורי המשחק שלי בעבודה בעלת משמעות עמוקה קסמה לי. 
עבודה על תקשורת בין-אישית עם רופאים, אחיות, מיילדות, עובדות סוציאליות, עורכי דין ועוד היא עבודה מעניינת ומגוונת. עבודה המאפשרת היחשפות אל הצד "האחר". 
האפשרות לפגוש בקשיים ובפחדים של אנשי מקצוע טיפוליים איתם אנו באים במגע בחיי היום-יום היא נדירה, מעשירה ומלמדת והיא לימדה אותי להיות ערה לקשיים העומדים בפני אותם אנשי מקצוע ולזכור שגם מולי עומד אדם, גם אם כרגע ב"תפקיד". 
מצד שני, היא מעניקה לי את הזכות להשפיע על אנשי מקצוע אלה ותפיסתם את המטופל. להזכיר להם להיות ערים ורגישים יותר לאדם היושב מולם. 
 
מבחינה מקצועית, מסר מאפשר לי לשחק מגוון תפקידים שבעולם המשחק "האמיתי", (עולם בו "טייפ-קאסט" הוא מונח שולט) לא הייתי זוכה לקבל, מגוון רחב של דמויות ובטווח רחב של גילאים, מכל קשת גוני החברה ומכלל המגזרים.
 
עם השנים התבגרתי וגדלתי יחד עם מסר. הפכתי לאמא, ילדתי תאומות מקסימות, נוסף בי עוד פן משמעותי כאדם אשר תרם לשינוי בתפיסתי את העולם בכלל, ואת אנשי הרפואה והטיפול בפרט.
יש בי רצון אמיתי להשפיע. לגרום לאנשי הטיפול השונים לזכור שיש מולם אדם מרגיש, כואב וחושש. 
לעיתים, בעתות לחץ, יש הנוטים לשכוח זאת, מה גם שעולם הרפואה בהחלט מזמן מצבי קיצון. במובן זה העבודה במסר היא זכות גדולה. תקשורת בין אישית בימינו, בעולם של מסכים וניידים, היא בעלת חשיבות גדולה מתמיד.

 

טובי הרפה, מדריכה במסר בסדנאות לקידום מיומנויות קלינית

טובי הרפה - מדריכה במסר בסדנאות לקידום מיומנויות קליניות

שמי טובי הרפה ובמקצועי אני אחות אקדמאית, בוגרת טיפול נמרץ ורפואה דחופה.

עבדתי 15 שנה בבית חולים שיבא בנוירוכירורגיה ולאחר מכן ברפואה דחופה וביחידה לאי ספיקת לב במסגרת אשפוז יום, במאיר כפר סבא. כמו כן ריכזתי ולימדתי קורסים על בסיסיים במרכז הרפואי רבין.

מאז 2016 יש לי את הזכות והעונג לתרום מהידע והניסיון שלי כמדריכה לצוותים רפואיים ולמועמדים לסטאז' המגיעים לאימון סימולציה במסר, המרכז הארצי לסימולציה רפואית, במרכז הרפואי שיבא, תל השומר.

במסר, אני שותפה לקידום מיומנויות קליניות עבור צוותים רפואיים כמדריכה בסדנאות סימולציה כגון: מיהול תרופות החיאה , החדרת צנתר לכיס השתן וצינור לקיבה (זונדה), ניהול טיפול במטופל מונשם במסגרת סדנת הכנה לסטאז'.

נושאי התחום אותם אני מעבירה ביחד עם שותפיי במסר הם נושאים חיוניים ומועברים באופן מקצועי ביותר גם על ידי המאמנים וגם באמצעות הסימולאטורים המתקדמים והבובות המדמות המהווים חלק אינטגרלי מסדנת הסימולציה ומדמים פעולות חיים חיוניות כגון: שמיעת ריאות, דרכי נשימה, דרכי פעולות הלב, דרכי שתן, דימום ועוד התורמות למתאמן אימון יסודי  ואמתי ככל הניתן.

באופן אישי וגם מקצועי אני גאה ושמחה להיות שותפה לצוות הנהדר במסר ונהנית להגיע אליו ולהעביר את ידיעותיי וניסיוני למתאמן ותוך כדי ליהנות גם מצוות נעים, נחמד ואנושי בו מודגש היחס האכפתי למתאמן.

לסיום אני מאחלת בהצלחה למתאמנים במרכז.

 

 כחלק משיבא, גם השנה מסר מתחסן

אלה מחסנת את רביד

אלה מחסנת את רביד

אלה, אלה וגיל

אלה, אלה וגיל

אלה מחסנת את דורון

אלה מחסנת את דורון

אלה מחסנת את דור

אלה מחסנת את דור

אנו מזמינים אתכם לקרוא על סדנאות הסימולציה שאנו עורכים במסר 
להטמעת תרבות רפואית, אנושית, אתית, בטוחה וממוקדת בחולה
IMGP4390

IMGP4390

חדר ניתוח 2

חדר ניתוח 2

מערכות מידע IT

מערכות מידע IT

SimMan® 3G

SimMan® 3G

ANGIO_MENTOR™

ANGIO_MENTOR™

gut9

gut9

CRM_edited_edited

CRM_edited_edited

חרדים

חרדים

1

1

2

2

קניה במסר-חברים של נייבשה--2016

קניה במסר-חברים של נייבשה--2016

MSR Stills 10

MSR Stills 10

NoelleVICTORIA®_S2200

NoelleVICTORIA®_S2200

endoscopy2_edited

endoscopy2_edited

Stills 28

Stills 28

MSR Stills 10

MSR Stills 10

תחקור

תחקור

Informed consent simulation at MSR, the Israel Center for Medical Simulation

Informed consent simulation at MSR, the Israel Center for Medical Simulation

FEL_6747

FEL_6747

Emergency Medicine

Emergency Medicine

APF training at MSR

APF training at MSR

ACLS מרדימים_

ACLS מרדימים_

End of Life Decisions

End of Life Decisions

21

21

קידום מיומנויות קליניות ותקשורתיות

במסר מתאמנים צוותי רפואה מישראל ומהעולם כולו בסימולציה, לשיפור המיומנויות הקליניות ומיומנויות התקשורת שלהם.
התנסות חווייתית זו מייעלת את הלמידה ומאפשרת לימוד מובנה, המבוסס על תיעוד, תחקור ומשוב מיידי  למתאמנים – הכול כדי למנוע סיכון מיותר לחולים.
תפיסת האימון המיושמת במסר מנצלת מגוון רחב של מודלים סימולטיביים, ומשלבת אימוני פרט ואימוני צוות זה לצד זה. הקליקו לסדנאות הסימולטיביות שלנו.

02

על אגף סימולטורים מתקדמים
לקידום מיומנויות קליניות
קידום מיומנויות קליניות מבוססי סימולציה

באגף זה מתאמנים אנשי מקצועות הרפואה (רופאים, צוות סיעודי, חובשים, פרמדיקים, סטודנטים וצוות אורגני משולב) בשלל תחומים, כגון רפואת חירום, טראומה וכירורגיה, הרדמה וטיפול נמרץ, גינקולוגיה ומיילדות, ילדים, יילודים ופגים, עיניים ועוד. 

מטרת הסדנאות לפתח מיומנויות קליניות ותקשורתיות, כדי לצמצם את טעויות האנוש, כדי לשפר את איכות הטיפול במטופל ואת בטיחות הטיפול. 

בזכות הסימולטורים הרבים העומדים לרשות מסר, אנו מצליחים לתרגל סימולציות רפואיות משלל סוגים:

  • מודלים ומאמני משימה מאפשרים לנו להתמקד בתרגול של פרוצדורות קליניות רפואיות, ומספקים לנו משוב על איכות הביצוע. 

  • סימולטורים מתקדמים (High tech) ואמצעי מציאות מדומה (Virtual Reality) מאפשרים לנו לפתח תרחישים סימולטיביים המאגדים בתוכם מצבים קליניים מורכבים. האימונים מתבצעים בסביבה רפואית מוכרת, המאפשרת לימוד יעיל, מובנה ובטוח. התרגול מתועד ומצולם לצורך תחקור ומשוב מיידי למתאמנים, בדגש על כלים להתמודדות עם סיטואציות דומות בעתיד. להמשך קריאה הקליקו

01

על אגף חולים מדומים לקידום מיומנויות תקשורת
קידום מיומנויות תקשורת מבוססי סימולציה עם שחקנים

במהלך השנה כולה מפתח ומקיים אגף חולים מדומים (שחקנים המדמים חולים) סדנאות רבות לשיפור המיומנויות האנושיות בכלל של הצוות הרפואי, ולשיפור המיומנויות הקליניות והתקשורתיות שלו עם המטופל בפרט. הדגש בסדנאות אלו מושם על שיפור התקשורת בין המטפל והמטופל באמצעות סימולציות ותרחישים. 

 

מטרתנו, אם כן, להנחיל שינוי התנהגות תקשורתי וקליני בזמן אמת, הן לטווח הקצר הן לטווח הארוך. 

מסר משלב בעבודתו כ-150 שחקנים, ממתבגרים ועד קשישים, המגלמים שלל תפקידים. השחקנים עוברים הדרכה במסר ומגלמים את מגוון הדמויות הנוכחות במפגש הרפואי: המטופל, בן המשפחה, איש הצוות והעמית למקצוע. החולים המדומים משתתפים בסימולציות שונות ומגוונות, כגון מסירת בשורה מרה, קבלת הסכמה מדעת, התמודדות עם התנגדות לטיפול, התנצלות על טעות ותרגול בדיקה נוירולוגית, ואלו מספקות פלטפורמה עשירה ללימוד כישורי התקשורת והמיומנויות הקליניות ולשיפורם.  

במהלך הסדנה מקבלים המתאמנים משוב מהמדריכים, מהשחקנים ומהמשתתפים האחרים, המבוסס על תפקודם כפי שנצפה בהקלטת וידאו של הסימולציה.  להמשך קריאה הקליקו​

לפרטים נוספים אודות הסדנאות הסימולטיביות שלנו, אנא צרו עמנו קשר

לגיליונות הקודמים שלנו, הקליקו

  • Facebook Round
  • YouTube - Black Circle
  • LinkedIn Round